Bayburt Genel Bilgi » Yukarı Kırzı Köyü      
Yukarı Kırzı Köyü Eğitim ve Kültür Derneği
Yukarı Kırzı köyü

Bayburt Genel Bilgi

 
Bayburt ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan, 2014 Yılı Seçimlerine göre 80.607 nüfuslu bir şehridir. Bayburt'un yalnızca %3 lük bir alanı ormanlarla kaplıdır. Çoruh Vadisi bölümlerinde meşe, kızılçam, ardıç, gürgen, ahlat ağaçlarına rastlanır.  Bayburt Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almasına karşın daha çok Karasal İklim özellikleri görülmektedir.  Ortalama yağış 433,4 mm'dir. En sıcak ay 36,2 0C ile Temmuz, en soğuk ay -26 0C ile Ocak'tır.Ekonomisi genellikle Tarım ve Hayvancılığa dayanan şehrin %60 lık nüfusu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. 
 
Bayburt'ta ayrıca yayla ve kış turizmi de oldukça yaygındır. İlimiz Türkiye genelinde fazlaca yaylaya sahip illerinden biridir Özelikle yaylalarımız Kop ve Soğanlı dağlarında bulunmaktadır. Alt yapı problemleri bulunan Yaylalarımızın Turizme açılması yönünde çalışmalar devam etmektedir. 
 
Bayburt; Doğusunda Erzurum. batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde Erzincan illeri ile çevrili Anadolu'nun kuzey doğusunda Çoruh Nehri kenarında ve denizden 1550 m. yükseklikte kurulmuş 3652 km2 yüzölçümlü bir ilimizdir..
 
Bayburt mutfak konusunda da çok zengin bir ilimizdir.Bayburt yöresel yemeklerinde görülen genel özellik , un ve una bağlı yemeklerle , etli yemeklerin sebze ve zeytinyağlı yemeklerden çeşit olarak daha fazla oluşur . Bu da yörenin coğrafi şartlarının kültürel yapı üzerindeki etkisini göstermesi bakımından önemlidir. Meşhur Bayburt yemeklerinin birkaçına örnek vermek gerekirse: -
EŞKİ LAHANA , -GALACOŞ , -KESME ÇORBASI, -LOR DOLMASI, -SÜT BÖREĞİ, -TATLI ÇORBA...
 
Bayburt İl Plakası : 69
Bayburt İlçe Sayısı : 2 Aydıntepe & Demirözü
Bayburt Köy Sayısı : 168


 

Makaleler